Hızlı Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Ne Zaman Psikolojik Destek Almalıyım?

-İşler iyi gidiyor ama her uyandığımda kendimi berbat hissediyorum.

Bazen insanlar, yaşadıkları korkunç olayların hafızalarından silindiğini zanneder. Mevcut durum geçmiştir ancak hisler oradadır. Bilinmeyen sebeplerle yaşanan melankoli ,sinirlilik, depresyon gibi durumlar söz konusuysa destek almak gerekir. Böylece sorunun kaynağı bulunmuş  olur.

-Yanlış şeyler yapıyorum ve benim olmayan bir hayatı yaşıyorum gibi hissediyorum.

İstemediğiniz bir alanda uzmanlaştınız, oysa başka bir alanda potansiyeliniz var. Üstelik bu yaşadığınız şehir de olmak istediğiniz yer değil. Bu hisler sebepsiz değildir. Bu hisler çocukluk çağına dayanıyor olabilir.

-Kendimi tekrar ediyorum ve aynı hataları yapmaya devam ediyorum.

Etrafınızdaki insanlarla sorunlarınız var. Arkadaşlarınızdan, işinizden, patronunuzdan çok sıkıldınız. Sebeplerden biri, travmatik deneyimleri bilincinizden uzaklaştırmaya çalışan ruhsallığın kendi kendini savunması olabilir. Bir kişi tüm bu duygularla baş edemez, bu yüzden bir psikoterapistin yardımı gerekebilir.

-Sürekli erteliyorum.

Erteleme sorun değil, bir semptom.  Zaman yönetimi, güçlü irade ve çeşitli eğitimler burada yardımcı olmayacak. Erteleme, kendi başarınızda ki inanç eksikliği ve ailevi sorunlardan kaynaklanan ciddi bir durumun işareti olabilir.

-Görüntümden nefret ediyorum.

Öz eleştiri ve daha iyi görünmek için değişim arzusu taşımak aslında iyi şeylerdir. Bununla birlikte, çevreniz görünümünüze önem veriyorsa ama siz var olandan tatmin olmuyor sürekli bir değişim içine giriyorsanız bu psikolojik  bir konudur artık.

-Kendimi her zaman suçlu hissediyorum.

O kadar yumuşak ve kırılgansınız ki sizi yanıldığınız konusunda ikna etmek çok kolay. Sürekli özür diliyorsunuz  ve yanlış bir şey yaptığınızı hissediyorsunuz. Fakat bu sağlıklı bir tutum değil.

-İnsanlarla iletişim kurmadan önce her zaman gerginim.

Ciddi bir toplantıya giderken elleriniz titremeye başlıyor. Bu devamlı olarak yaşanıyor. Bu durum sadece utangaç ve hassas olduğunuzu göstermez. Aynı zamanda yerleşmiş olan bir kompleksin açık işaretidir.

Hepimiz bu ve benzeri semptomları zaman zaman yaşayabiliriz. Eğer bugün kendinizi iyi hissetmiyorsanız, baş ağrınız varsa, aynadaki yansımanızı sevmiyorsanız ya da en iyi arkadaşınız mesajınızı cevaplamadıysa, bu psikoloğa gitmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bahsi geçen semptomlar eğer uzun süreliyse ve hayatınızı zorlaştırıyorsa, sevdiklerinize zarar veriyorsa bir sorun halini alır.