Hızlı Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Bireysel Terapi

Bireysel Terapi Nedir?
Günlük hayatta kolaylıkla karşılaştığımız bazı olumsuz duygular yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sorunlar da bireysel terapi desteği ile çözülebilir. Bireysel terapi, bireyin profesyonel bir psikolog ile çözebileceği problemlere yönelik bir terapidir. Bu doğrultuda bireyler, terapistleri ile bire bir konuşarak kişisel ortamlarındaki sorunlarının üstesinden gelebilirler. Genel olarak psikolojik destek almak ama ne yapacağını bilememek zor bir süreçtir.
Kişisel sorunlarımızı başlangıçta başkalarına açıklama fikri pek çok kişi için zor olsa da, profesyonel bir psikologdan alacağınız terapi hayatınızı etkileyeceğinden ve  derin bir etkisi olduğundan, sorunlarınızla daha kolay başa çıkabilirsiniz. Terapi ayrıca duygusal olarak rahatlamanıza ve profesyonelin dinlediğini, anladığını ve desteğini hissetmenize yardımcı olacaktır.
Kayseri Psikolog | Kayseri Bireysel Terapi ile sorunlarınızı halledebilirsiniz.


Bireysel Terapinin Amacı Nedir?
-Psikolojik engelleri azaltmak ve tamamen ortadan kaldırmak,
-Davranış ve eylemlerdeki değişikliklere rehberlik etmek, 
-Öz farkındalığı geliştirmek için, 
-Sorunlarla başa çıkma becerisini geliştirmek, 
-Duygusal zorlukların üstesinden gelebilen, 
-Kişisel özgüveni artırmak için, 
-Aile, arkadaşlık vb. kişilerarası ilişkileri düzenleyebilir. Bazı durumlarda bu, bireysel tedavinin amacını da içerir.


Bireysel Terapiyi Hangi Bireyler Almalıdır?
-Sorunlarını başkalarına anlatmak istemeyen insanlar, 
-İç dünyanın bastırılmış duygularıyla çatışan bireyler, 
-Davranış ve davranışlarını değiştirmek isteyen bireyler, 
-Duygusal olarak zor zamanlar yaşayan insanlar, 
-Güvenini kaybeden veya kaybedeceğini düşünen bireyler, 
-Anksiyete bozuklukları, uyku sorunları, 
-öfke kontrol bozuklukları vb. olan kişiler, 
-Eşi, arkadaşları veya ailesi ile sorunları olan ancak bu sorunları çözemeyen bireyler tedavi yoluyla sorunlarına çözüm bulabilmektedir.


Bireysel Terapi Süresi Nasıl Olmalıdır?
-Kullanılan terapi yöntemine ve uzmanın tercihine bağlı olarak tedavi kursunun süresi 45-60 dakika arasında değişebilir.


Terapiden Ne Beklemeliyim?
Destek istediğiniz konuya ve kişisel durumunuza göre terapi kısa süreli veya uzun süreli olarak uygulanabilir. Seanslar genellikle haftada bir, her seferinde 50 dakika yapılır, ancak kişisel ihtiyaçlara ve terapistinize göre aralık arttırılabilir veya uzatılabilir. İlk görüşmenin amacı psikoterapistin sizi tanımasını ve en etkili tedaviye karar vermesini sağlamaktır. Tedavi sırasında kendinizi güvende ve anlaşılmış hissetmeniz son derece önemlidir. Bu nedenle terapistinizi seçerken hangi özelliklerin sizi daha rahat hissettireceğine karar vermenizde fayda var.

Terapiden En Yüksek Faydayı Almak için Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Başarılı terapinin en önemli yönlerinden biri, terapistinizle verimli bir ortaklık kurmaktır. Terapi sürecinden en etkin şekilde yararlanmak için; 
-Terapistinize terapiden beklentilerinizi açıklayın. Hangi sonuçların sizin için en önemli olduğuna karar verin.
-Açık görüşlü olmalısınız.
-Yaşam kalitenizi iyileştirmek için yeni düşünce ve davranış biçimlerini denemeye istekli olmalısınız.
-Değişim zordur ve hepimiz değişime direniriz. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için değişim sürecinden korkmayın, cesur olun. 
-İlerleme kaydetmediğinizi düşünüyorsanız, bunu psikoloğunuzla paylaştığınızdan emin olun. Alanında uzman Kayseri psikologlar süreci en etkili şekilde değerlendirmek için gerekli adımları atacaktır. Hala rahatsız hissediyorsanız, başka bir uzmana görünmeyi düşünebilirsiniz.
-Terapistine karşı dürüst olun. Resmin tamamını net bir şekilde açıklayamazsanız, terapistiniz size yardımcı olamaz. 
-Gerçekten "iyi" değilsen, "iyiyim" deme! Tedavini eve götür. Terapiniz sırasında tartışılan konuları ve terapistin tavsiyelerini günlüğünüze kaydetmeyi düşünebilirsiniz. 
-Terapide öğrendiğiniz becerileri günlük hayatınıza uygulamaya çalışın. 
-Online tedaviyi deneyin. Özellikle programınızın yoğun olduğu veya evden çıkmak istemediğiniz zamanlarda terapistinizle görüşmenin ve düşüncelerinizi paylaşmanın en rahat yolu online terapidir. Yalnız hissetme! Sorunları tek başınıza çözmekten sıkıldıysanız,  Kayseri En İyi Psikolog Randevu al kısmından seans oluşturabilirsiniz.


Kayseri Bireysel Terapi Çalışma Alanları / Kayseri Psikolog 
Özgüven Eksikliği 
Öfke Problemi
Kişisel Gelişim
Stres Yönetimi
Depresyon
Cinsel Sorunlar
Uyku Problemleri
Yeme Problemleri
Panik Atak ve Panik Bozukluk
Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Obsesif Kompulsif Bozukluk 
Travmalar
Cinsel taciz ve istismar
Kayıp, ölüm, ayrılık ve yas süreci
Kaygı ve anksiyete problemleri

 

Bireysel Terapide kullanılan bir çok yöntem vardır. Ancak bilimsel olarak kanıtlanmış olanlar;
BDT (Bilişsel Davranışcı Terapi)
Şema Terapi
EMDR ( Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)

Hangi tür psikoterapi kullanılırsa kullanılsın, temelde tüm tedaviler aşağıdaki temellere sahiptir. 
Psikoterapi, danışanların eleştirildiği veya taş atıldığı bir yer değildir. Terapist danışanını yargılamaz, sadece hatalarınıza odaklanmaz.Terapi sadece tavsiye veren kişi gibi görülmemelidir, tavsiye vermez.
Terapist zaman zaman bazı küçük önerilerde bulunabilse de, tavsiye vermekten kaçınabilir ve bunun yerine sadece kendi başına verebileceğin tavsiyeyi destekleyerek doğru kararı vermeye çalışabilir. Psikoterapi tek yönlü bir eğitim uygulaması değil, karşılıklı bir diyalogdur. Psikoterapist asla sizin için bir karar vermez. Size doğru kararları verme yeteneğini kazandırmaya çalışır. Terapi, bir filmdeki gibi çocukluğunuz ve geçmiş travmalarınız hakkında konuşmaktan daha fazlasıdır. Aslında geçmiş, şimdi ve gelecek hepsi bu anda yaşıyor. Zaman zaman geçmişten bahsetmenin amacı, onun günümüze yansımasını ortaya çıkarmak ve özgürleşmektir.
Terapide önemli olan düşüncelerinizdir. Kişi düşüncenin arkasındaki motivasyonun ne olduğunu anladığında onu kontrol edebilir ve bilinçli seçim düşüncesi ortaya çıkacaktır. Özgüvenden yola çıkarak özgüven ve motivasyon dolu temel varsayımlar kurmayı amaçlar. Bir psikoterapistin işi sizi değiştirmek değil, iç enerjinizi ve gücünüzü açığa çıkarmanıza ve gerçek varlığınızı ve kendinizi gerçekleştirmenizi ortaya çıkarmanızı engelleyen sahte kendini savunma engellerini ortadan kaldırmanıza yardımcı olmaktır.


Hayatınızın gidişatını değiştirmek, mutluluk rüzgarını yakalamak, prangalardan kurtulmak  ve sağlıklı yeni bir bakış açısı için en randevu oluşturabilirsiniz.

Kayseri Psikolog | Kayseri Bireysel Terapi | Randevu almak için tıklayınız.