Hızlı Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Corona Virüs Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Dünyanın her yerinden ebeveynler, çocuklarının sağlıklı kalabileceği konusunda rahat bir nefes almak istiyor. Ancak, çocuklar çevrelerindeki paniğe ve korkuya karşı savunmasız. Çocuklarla iletişim kurmak ve onları güvende tutmak ise ebeveynlerin sorumluluğunda. Corona virüs hakkında çocuğunuzla konuşma söz konusu olduğunda bu konuda endişe duymak doğaldır. Ancak çocuğunuz televizyonlardan corona virüsü duymuş olabilir. Eğer corona virüs hakkında çocuğunuzla konuşmazsanız onda korku ve panik durumu görülebilir. İşte herhangi bir yaştaki çocukla corona virüs hakkında konuşmanın yolları...

1. Çocuklarla haberlerde yer alan corona virüs hakkında konuştuğunuzda, daima onlara daha önce duyduklarını sorarak başlayın.

Bu, çocuğunuzun endişe duyduğu korkulara güven verici bir şekilde yanıt vermenizi ve doğru olmayan söylentileri düzeltmenizi sağlar. Örneğin; “Hayır, virüsü alan herkesin öldüğü doğru değildir; aslında çoğu insan hafif bir grip geçirir ve çabucak iyileşir.” diyebilirsiniz.

Ses tonunuzu basit tutun ve anlaşılır bir şekilde konuşun: Örneğin; “Corona virüs duydun mu?” diyebilirsiniz.

Çocuğunuz “Evet, çocuklar ve televizyonlar bundan bahsediyordu” derse çocuğunuza ne duyduklarını sorun. Her zaman dinleyerek ve çocuğunuzun endişelerini kabul ederek başlayın.

2. Çocuğunuzla corona virüs hakkında yapılan tartışmaları konuşun. Yaşına uygun bilgileri güvenli bir şekilde vermeyi deneyin.

- Sen güvendesin.

- Büyükler bunu çözmek için uğraşıyor.

- Sağlıklı olan çocuklar ve yetişkinler, bu virüsle savaşabilen bağışıklık sistemlerine sahiptir, bu yüzden onu fark etmeyeceğiz veya sadece grip gibi bir şey yaşayacağız.

- Çok sayıda akıllı ve yetenekli bilim adamı ve sağlık çalışanı virüs için çalışıyor.

- Şimdi bizim işimiz, virüsü istemeden yaymamamızı sağlamaktır, bu yüzden ellerimizi yıkamak gibi iyi alışkanlıkları geliştirmemiz her zamankinden daha önemlidir.

- Sağlıklı kalabilirsek, bu virüsün yayılmasını azaltır ve sağlık çalışanlarının da daha savunmasız olanlara yardım etmeye odaklanmasını sağlayabiliriz.

Okul öncesi bir çocuğun bilmesi gereken tek şey budur ve açıklamanızı yaşa uygun tutabilirsiniz. Okul çağındaki çocukların küresel yayılım hakkında cevaplayamayacağınız soruları olabilir. Ancak ölçülü, alarmist olmayan bir yaklaşıma sahip olmalısınız. 

3. Corona virüsten korunmak için çocuğunuza hijyeni öğretin.

Çocuklara, bu virüsün hasta bir kişinin öksürdüğü, hapşırdığı veya hatta nefes aldığı zaman yayıldığını öğretin. Virüs cilt, kumaş ve diğer yüzeylerde yaşayabiliyor ve küçük solunum damlacıkları ile bulaşıyor. Bu mikroplar gözlerimize, burnumuza veya ağızlarımıza dokunma yoluyla girerler ve enfekte edebilirler. Ne yazık ki, insanlar yüzlerine saatte yaklaşık 12 kez dokunuyor.

Bu nedenle, çocuklarınızda ve kendinizde aşağıdaki gibi iyi alışkanlıkları geliştirmek çok önemlidir:

- Mikropları öldürmek için iki "Doğum Günün Kutlu Olsun" şarkının uzunluğu boyunca sıcak sabunlu suda ellerini yıkamalısın.

- Yüzüne dokunma.

- Dirseklerinize hapşır ve öksür.

- Yüzeyleri dezenfekte etmek için mendil kullan.

- Eşyalarını paylaşma.

- Evde kal.

- Yeterince uyku al.

Çocuğunuzun yüzüne dokunmaması gerektiğini sık sık hatırlatın, ancak alarm durumundaymış gibi davranmaktan ziyade bu konuda rahat olun ve mizah yoluyla çocuğunuza yapılması gerekenleri öğretin. Bu, çocuğunuzun iyi hijyen alışkanlıkları geliştirmesine yardımcı olmak için müthiş bir fırsattır.

4. Çocuklarınızın kendini güçlü hissetmesine yardımcı olun.

 corona virüs hakkında panik çocukları güçsüz ve korkulu hissettiriyor olabilir. Bu yüzden bir aile olarak kendimiz sağlıklı kalarak, sağlık uzmanlarını ve korunmasız insanları destekleyerek herkesi sağlıklı tutmaya nasıl katkıda bulunabileceğiniz hakkında konuşun.

5. Çocuğunuzun öleceğinizden endişe duyabilir.

Çocukların endişeleri genellikle dolaylı olarak ortaya çıkar. Ebeveynlerini ölümle kaybetmekten korkan çocuklar, onları terk etmeyecek kadar sevip sevmediğini görmek için yanlış bir şekilde davranarak sizi test edebilir. Çocuklar ani korkular geliştirebilirler. Bir odada yalnız kalmak kabusları olabilir ya da yatağını ıslatabilirler.

Onlara, “Kendime çok iyi baktığımı bilmeni istiyorum. Metroda hijyenik eldivenler giyiyorum” gibi rahatlatıcı cümleler kurun. 

6. Çocuklarınızla konuşmadan önce corona virüs ile ilgili endişelerinizi çözün.

Ebeveyn tutumları önemlidir. Çocuklar ipuçlarını bizden alıyorlar. Bu yüzden, çocuklarınızın kendi korkularınızı duymasına izin vermeyin. Çocuğunuzla virüs hakkında konuşmadan önce, kendinizi rahatlatın.